Lokaler och utrustning

Studieplatser på andra våningen i Tritonia.

Andra utrymmen

Tidskriftsområde

I tidskriftsområdet på andra våningen kan man koppla av i gungstolar och läsa tryckta tidskrifter från olika vetenskapsområden samt dagens tidning. E-tidningar och e-tidskrifter kan du läsa via Tritonia-Finna på din egen dator eller mobila enhet.

Telefonbås

I det ljudisolerade telefonbåset (2:a våningen) kan du prata utan att andra hör och utan att störa någon, eller delta i ett kort distansmöte.

Café

I självbetjäningscaféet (1:a våningen) finns, förutom flera bordsgrupper, även dryckes- och mellanmålsautomat där du med betalkort kan köpa varma och kalla drycker, salta snacks samt godis. I utrymmet finns också en mikrovågsugn och en laddningsstation för mobila enheter.

Utrustning att låna

Från vaktmästarnas infodisk på första våningen kan du låna tangentbord och mus samt en ClickShare-presentationshubb för användning i biblioteket.

Förvaringsskåp

I biblioteket finns låsbara förvaringsskåp avsedda för kortvarig förvaring av material. Några finns på första våningen, vid ingången mot Tervahovi och några på andra våningen i närheten av trapphuset vid Wolffskavägen. Skåpens lås fungerar med vilket smartkort som helst:

  • Placera materialet i skåpet och stäng dörren.
  • Vidrör låset med smartkortet. När skåpet låsts syns ett rött, blinkande ljus.
  • Öppna skåpet genom att med samma smartkort vidröra låset. När skåpet är ledigt syns ett grönt ljus.
  • OBS! Låsen öppnas automatiskt efter åtta timmar!